תמונה של אילוסטרציה
מן העיתונות

חברות הקבלן מונעות מהעובדים תשלום שעות נוספות

יוסי גינוסר יוסי גינוסר

בדיקה: חברות הקבלן מונעות מהעובדים תשלום שעות נוספות

חברות קבלן מונעות מהעובדים תשלומי שעות נוספות עבור ימי ו' בהיקף של כ-100 מיליון שקל בשנה. כך עולה מבדיקה שערכה מחלקת בקרת שכר בפאהן קנה ניהול בקרה. ההתעלמות מהחובה לשלם על שעות נוספות מקיפה לטענת החברה לפחות חצי מחברות הקבלן במשק.

החוק קובע שעובד שביצע 42 שעות בשבוע, יקבל שכר שעות נוספות (125%-150%) על כל שעה נוספת. אולם מבדיקה של פאהן קנה ניהול בקרה עולה כי בלא מעט מקרים עובדים שמגיעים לרף ה-42 שעות ביום ה', השעות ביום ו' משולמות להם בתעריף 100%.

בבדיקה נדגמו 200 עובדים מ-43 חברות קבלן העוסקות בניקיון ושמירה. נמצא כי ב-31 מהחברות, שהן 67%, לא שילמו שעות נוספות כנדרש בחוק. ל-110 עובדים (55%) לא שולמו שעות נוספות ברמה השבועית. הפער הממוצע הוא כ-140 שקל לעובד לחודש.

רו"ח רועי שמחי מפאהן קנה ניהול בקרה, אמר כי "מזהים בעיה רוחבית שבעקבותיה נפגעים העובדים המוחלשים". לדבריו, המדגם שביצעה החברה מייצג ולכן עולה ממנו כי "לפחות 50% מחברות הקבלן במשק אינן עומדות בחוק. מכיוון שבמדינת ישראל עובדים נכון לשנת 2018 (על פי נתוני הלמ"ס) כ-100 אלף עובדי קבלן בניקיון ושמירה, סך התשלום בחסר עומד להערכתנו על כ-7.7 מיליון שקל בחודש". בחברה מציינים שכאשר הם מגלים את התקלה הם מוודאים שהחברה משלמת את ההפרשים.

יו"ר המטה למען עובדי הקבלן, אלכס טנצר, מסר בתגובה: "הגיע זמן שיענישו בצורה חמורה מעסיקים שפוגעים באוכלוסייה מוחלשת. במדינת ישראל יש חוקים טובים אבל אף אחד לא מגן על עובדי קבלן. מדי שנה החשב כללי של משרד האוצר מפרסם נתונים המוכיחים זאת. 96% מעובדי הקבלן משתכרים פחות משכר ממוצע במשק, ל- 34% לא משלמים פנסיה, ויש פגיעות נוספות". הוא מציין שכאשר עובד קבלן רוצה להיאבק על זכויות הוא נאלץ לקחת עו"ד פרטי ולשלם לו 20% מהזכייה או מהסכם פשרה.

הכתבה פורסמה בכלכליסט, לצפייה באתר לחץ/י כאן.