פאהן קנה-חוזרים מקצועיים
מאמרים בתחום הבקרה

סקר: מבקרים פנימיים בישראל מרחיבים את שת"פ עם מומחים חיצוניים

הסקר חושף מגמות מרכזיות בקרב מבקרים פנימיים שיש להן השפעה על תפקודן של חברות עסקיות וארגונים ציבוריים. בסקר השתתפו 126 מבקרים פנימיים ממגוון רחב של מגזרים במשק.

על פי הסקר, כמחצית מהמבקרים מצהירים כי אינם מיישמים באופן מלא את התקנים המקצועיים שלהם (תקני ה- IIA). מידת העמידה בתקני ה – IIA מצביעה על תהליך עבודה מתודולוגי ונכון. אחד מהתקנים המקצועיים בו דווחו המבקרים על יישום חלקי הוא ביקורת איכות חיצונית: 45% מהמבקרים אינם מקפידים לעבור הליך זה, אשר נדרש ע"י התקנים המקצועיים ורגולטורים שונים ומצביע על מחויבות הביקורת הפנימית להליך מתמשך של שיפור והתייעלות.

כ-95% מהמבקרים מסתייעים במומחים חיצוניים דוגמת מהנדסים, מומחי סייבר, מבקרי מעילות ומומחי שרשרת אספקה. לדברי רו"ח יוסי גינוסר, מנכ"ל פאהן קנה ניהול בקרה וסגן נשיא איגוד המבקרים הפנימיים בישראל, מגמה זו מעידה על בשלות עבודת המבקר וחתירה לאיכות. "גם המבקר הפנימי המוכשר ביותר לא יכול להיות 'מומחה להכל' וההסתייעות במומחים חיצוניים נועדה להבטיח כי יעמוד לרשותו ידע ברמה הגבוהה ביותר לביצוע עבודה מקצועית, על אף שהדבר כרוך בעלויות משמעותיות".

51% מהמבקרים העידו שהם עושים באופן קבוע שימוש בכלים טכנולוגיים מתקדמים כגון כלי CAAT (Computer Assisted Auditing Techniques), ביקורת בזמן אמת באמצעות המחשב, שימוש בדוחות חריגים ואי סבירויות, כלי BI (בינה עסקית), כלי Data analytics ובינה מלאכותית. רו"ח גינוסר ציין כי הטמעת טכנולוגיות מתקדמות נתפשת כיום כיעד אסטרטגי של מבקרים פנימיים וארגונים רבים נמצאים בתהליך מואץ של לימוד והטמעה. עם זאת, העובדה שרק כמחצית מהם עושים שימוש בכלים טכנולוגיים, מעידה כי למקצוע בישראל יש עוד כברת דרך ניכרת לעבור.

"עידן הביג דאטה לא מאפשר להמשיך להסתמך על בדיקות מדגמיות שכן בהררי המידע טמון פוטנציאל עצום של חריגים, שבדיקות מדגמיות תפסחנה על מרביתם. מערכות ה-BI המתוחכמות מסוגלות לבצע חיפוש חריגים על בסיס קשר בין מספר פרמטרים שעשוי להצביע על בעיות שבדיקת חריגים רגילה לא תמצא. נמצא בסקר שחלק ניכר מהמבקרים עדיין לא שם".

כ-60% מהמבקרים טענו בסקר כי לא תמיד הם עומדים בתקציבי הביקורת. להערכת פאהן קנה ניהול בקרה, חלק ניכר מהפרוייקטים בארץ ובעולם, ולא רק בתחום הביקורת הפנימית, חורגים בתקציבם. עם זאת, מבקרים פנימיים רבים "עובדים ללא תקציב" או עם בקרה תקציבית קלושה, במיוחד במחלקות פנימיות בארגונים.

68% מהמבקרים מעידים שיש להם שיתוף פעולה מלא ומוסדר עם גורמי האכיפה בארגון. רו"ח גינוסר מציין "כי רק באמצעות עבודה משולבת עם שומרי הסף האחרים בארגון, יכול המבקר הפנימי להשיא את אפקטיביות עבודתו. חשוב שהמבקר יקיים תאום עם מנהל הסיכונים הראשי, מנהל ה-SOX, מנהל האכיפה הפנימית ומחלקת הבקרה הפנימית".

טענתו של רו"ח יוסי גינוסר

למרות שמבקר פנימי אינו תמיד מהדמויות הפופולריות בארגון, הרי ש-74% ממשתתפי הסקר טוענים שהם זוכים ליחס קורקטי מעובדי הארגון ורק 16% מדווחים על יחסים טעונים. "מבקר הפנים נמצא בעמדה לא פשוטה מבחינה חברתית, שכן ביקורת חושפת טעויות, חולשות ואי תפקוד של בעלי תפקידים. זו הסיבה מדוע מטבענו אין אנו אוהבים ביקורת. האתגר הגדול למבקר הוא לייצר תחושה של זהות אינטרסים בין המבקר למבוקר, פתיחות ושקיפות אשר יעודדו יחסי עבודה טובים ויישום המלצות המבקר", טוען רו"ח גינוסר.

על פי הסקר, 39% מהמבקרים מעידים, כי המלצות הביקורת מיושמות באופן מלא ו-61% טוענים שהיישום חלקי. "שיעור היישום המלא הוא גבוה בהתחשב במורכבות התהליכים והעומס הניהולי והתקציבי הכרוכים בכך. מבקר פנימי טוב אינו נמדד רק בדוחות ביקורת עבי כרס וגדושי ממצאים", מציין גינוסר. "חלק חשוב מעבודת המבקר הינו לשכנע את המבוקרים שכדאי ליישם את ההמלצות. שיעור גבוה של יישום המלצות המבקר, יכול להצביע על תועלת רבה המופקת מעבודת המבקר. חשוב לציין שנדרשת גם מעורבות ותמיכה של ההנהלה ובמיוחד של המנכ"ל כדי שמלוא ההמלצות תיושמנה. גם כך המשימה לא תהיה פשוטה, אך המחויבות תהיה גבוהה יותר".

לדברי רו"ח גינוסר, "מגמה חדשה שמסתמנת בשנתיים האחרונות היא שיפור בניראות דוחות הביקורת – העברת מסרים באמצעות מצגות, סרטי ווידיאו, תקצירים, גרפיקה ועוד, כחלופה לכרכים עבי כרס שבעלי תפקידים רבים מתקשים להתמודד עם קריאתם".

המאמר פורסם בכלכליסט, 1.5.19