פאהן קנה-חוזרים מקצועיים
מאמרים בתחום הבקרה

טכנולוגיות בטיחות חדשות בתחום הבנייה

ארז מימון ארז מימון

בחמישים שנה האחרונות אנחנו עדים לשינויים מהותיים באופי הבנייה בארץ ובעולם. הבניינים גבהו ולכן מספר העובדים המרוכזים באתר אחד גדל ויכול להגיע למאות עובדים. עם זאת, היכולות הטכנולוגיות שעומדות לרשות הקבלנים לנהל עובדים אלו ולדאוג לבטיחותם כמעט ולא השתנו. אין ספק שהפער דלעיל תורם את חלקו להיקפי הנפגעים הגדול מאוד בתחום זה.

הגידול במודעות לנושא הבטיחות בענפי הבנייה וחשיפה בדין של העוסקים בתחום, הובילו בשנים האחרונות לפיתוח טכנולוגיות בטיחות שאימוצן, עשוי למצב אותנו במקום מוביל בעולם בתחום טכנולוגיות בטיחות בענף הבנייה. בכנס שנערך החודש, בהובלה של התאחדות הקבלנים וקרן מנוף, הוצגו טכנולוגיות חדשניות שעשויות לקדם את הבטיחות באתרי בנייה ובו בעת גם לשפר ולייעל את העבודה בהם. להלן כמה מהן:

מערכת שליטה עגורני צריח - אחד הפיתוחים הטכנולוגים, שכבר נמצא בתהליכי עבודה והטמעה במספר חברות הוא מערכת שליטה ותפעול לעגורן צריח. מערכת זו, שפותחה ע"י חברת סקייליין  מסוגלת לשלוט באופן מלא בעבודתו של עגורן צריח מקרון בקרה על הקרקע.  יתרונות המערכת הם שיפור תנאי עבודתו ובטיחותו של מפעיל העגורן, אך גם שיפור משמעותי ביעילות עבודתו ויכולת המעסיק לאמוד את ביצועיו ולהדריך אותו. מערך המצלמות במערכת מאפשר שליטה טובה בנעשה בשטח הן לצורכי בטיחות אך גם מייעלות את שליטת מפעיל העגורן בשטח.

תוסף קסדה חכם - פיתוח נוסף שהוצג ע"י חברת "Push the Button" הוא התקן גנרי שיכול להשתלב על כל קסדה תקנית. ההתקן מאפשר  לעובד לתקשר בכל רגע נתון עם מנהל העבודה, או מנהל הפרויקט, ולהעביר לו ויזואלית וקולית את המידע הנחוץ. הדבר כמובן חוסך זמן רב ויקר של בעלי התפקיד השונים באתר, אשר יכולים לקבל החלטות ללא צורך להגיע למקום המדובר. המערכת מאפשרת לבעלי התפקיד השונים שליטה טובה יותר לא רק על תפקודם ויעילותם של צוותי העבודה השונים כי אם גם על בטיחותם.

מערכת לחילוץ מגובה - אחת הסכנות באתרי בנייה היא נפילה מגובה. ציוד המגן הסטנדרטי הינו רתמות בטיחות לעבודה בגובה, שיתרונן הוא במניעת נפילה חופשית ובלימת הנפילה לאחר כמטר. אולם יש לשחרר את העובד תוך זמן קצוב ממועד התהדקות הרתמה, כיוון שהלחץ על כלי הדם עלול להוביל לפגיעה קשה בעובד ואף למותו. חברת סקיי סייבר פיתחה מערכת שמאפשרת חילוץ עצמי של העובד. המערכת מאפשרת, ע"י פעולה עצמית פשוטה להגליש את העובד במהירות קבועה ואיטית אל הקרקע.

סימולטורים - המוסד לבטיחות וגיהות הצטייד בשנים האחרונות במספר סימולטורים אשר עוזרים להכשיר את בעלי המקצוע בענף. אחד הסימולטורים מדמה הפעלה של משאבות בטון, סימולאטור אחר נועד להפעלה של עגורן נייד, סימולאטור להפעלת מלגזות, מערכת שמדמה עבודה בגובה ועוד. עובדים שעבורו אימון באמצעות סימולטור, מעידים על שיפור משמעותי בביצועיהם. השימוש בסימולטורים אלו עומדים לטובת הקבלנים אשר ירצו לקדם את מקצועיותם ובטיחותם של בעלי תפקיד אלו.

הפיתוחים שנסקרו לעייל הם רק מספר דוגמאות למערכות בטיחות שהוצגו בכנס. אלו מערכות שיכולות להציל חיים ולקדם את תרבות הבטיחות באתרי הבנייה, אך ללא ספק גם יאפשרו שיפור ביעילות העבודה באתרי הבנייה. בעידן בו רשויות האכיפה במדינה עושות  מאמצים רבים בתחום איתור ומניעה של עבירות בטיחות, אין ספק שחברות שיקדימו לאמץ טכנולוגיות חדשות, ישפרו את בטיחות העובדים, יעלו את התפוקות ויצמצמו את חשיפתן בדין, בקרות אירוע בטיחותי.

simulator.jpg

מאמר זה נכתב במסגרת ניוזלטר רבעוני של "חדשות הנדל"ן".