גיוס הון

עסקים נכשלים או מוצאים את עצמם על סף כישלון

צור אסטרטגיה טובה עבור העסק שלך

קבלת החלטות עסקיות בזמן שהעסק שלך נמצא על סף כישלון יכולה להיות קשה. פאהן קנה ייעוץ יכול לעזור וליצור אסטרטגיה טובה עבור העסק שלך.

בסביבה העסקית של היום, קבלת מימון יכולה להיות קשה ועלולה להשפיע על הפעילות. כתוצאה מכך, חשוב לעסקים לחפש שיטות חדשניות כדי לקבל מימון.

כיצד פאהן קנה יכולים לעזור?

מימון חיוני לעסקים בכל שלב של מחזור החיים של החברה, ומסייע לתמוך בצמיחה משלב ההתאגדות ועד ההנפקה, ולעתים קרובות הוא מהווה אתגר עבור עסקים ישראלים.

הצוות שלנו סייע לבעלי מניות פרטיים וציבוריים כאחד, כמו גם לצוותי הנהלה להשתמש בחוב ובהון עצמי כדי לממש ערך, למחזר ולתמוך בצמיחה. אנו עוזרים לך לאורך כל התהליך החל מהמלצה על אפשרויות מימון מתאימות ועד לסיום המשא ומתן.

אנו מסייעים לך ב:

 • ניווט בשוק תוך שמירה על נאמנות לדרישות שלך
 • הערכת תוכניות עסקיות, כולל ניתוח דרישות המימון
 • שיפור את הצעות המימון למשקיעים פוטנציאליים ולהציג אותן
 • הכנה והצגה של מודלים פיננסיים למשקיעים פוטנציאליים הכוללים ניתוח רגישות מפורט של תנאי המימון
 • לשפוט את הנכונות והתנאים למימון באמצעות מערכת היחסים שלנו עם משקיעים
 • השוואת מחירים ותנאים
 • סוגיי מימון אפשריים
 • כאשר מנסים לגייס כספים לכל מטרה, חשוב לבחון אפשרויות מימון חלופיות ולא רק להשתמש בחוב בנקאי.
 • עם מגוון עצום של אפשרויות זמינות, זה הופך להיות קשה להבין מה הוא המתאים ביותר עבור העסק שלך.
 • סיוע יכול לעזור לבחון את היתרונות והחסרונות של כל אפשרות, כך שהעסק שלך יכול לבחור במימון הטוב ביותר.

הלוואות מבוססות נכסים

הלוואות מבוססות נכסים מגייסות כספים מנכסי החברה, בעיקר בעלי החוב שלה. כאשר לחברה שלך יש נכסים יקרי ערך כמו ציוד, בניינים ומלאי, היא יכולה להשתמש בנכסים אלה עבור הלוואות מבוססות נכסים.

אפשרות הלוואות זו היא הטובה ביותר כאשר בהלוואות לא מובטחות מבנקים או ממלווים אחרים יש שיעור ריבית גבוה או שאינם נגישים. עסקים עשויים להשתמש בהלוואות מבוססות נכסים כדי לגייס כספים לצרכי ההון הנוכחיים, כולל: רכישת ציוד ומניות, ארגון מחדש, תוכניות התרחבות ורכישות.

יתרונות וחסרונות

היתרון הוא שהלוואות מבוססות נכסים היא דרך זולה ומהירה יותר לגייס הון תוך המשך צמיחת העסק. אשראי זה גמיש גם משום שהוא מבוסס נכסים ומאפשר לעסקים לתקן פערים בתזרימי מזומנים הנובעים מעיתוי תזרימי המזומנים. יתרון נוסף הוא שהיכולת ללוות כספים גדלה ככל שהעסק מתרחב, מה שפותח אפשרויות לעתיד. החיסרון הוא שאם החברה אינה מסוגלת להחזיר את ההלוואה, החברה המלווה יכולה לעקל את הנכס ששימש להלוואה. בנוסף, כאשר הערך של נכס הקשור להלוואות מבוססות נכסים משתנה זה יכול לגרום למלווה להעריך מחדש את ערכו. במקרה שערך הנכס ירד, המלווה יכול להקטין את החשיפה שלו.

חוב ביניים

חוב ביניים הוא הון עצמי לטווח ארוך ומימון חוב משולב. הוא כולל ניירות ערך מועדפים כמו כתבי אופציה ואופציות למניות המובטחות, אך בדרך כלל כפופות לבנק. מימון ביניים זה מסוכן יותר עבור המלווים מאשר הלוואות מבוססות נכסים, ולכן הם ירצו שיעור תשואה גבוה יותר. אמנם, שיעור תשואה זה יהיה נמוך יותר מאשר רק משקיע הון.

יתרונות וחסרונות

חוב ביניים גמיש בכך שהוא מאפשר לעסקים לקבל הלוואות לצד השקעות הון עצמי, כך שהעסק לא צריך לוותר על סכומי הון גדולים או לקחת הלוואות גדולות. התכונה הופכת אותה לבחירה המועדפת עבור פעולות הדורשות סכומי כסף גדולים כמו הרחבות ורכישות. זה גם הופך אותו לבחירה מצוינת עבור חברות קטנות יותר שאין להן מספיק גישה להון דרך מקורות מסורתיים.

הרקורד של Grant Thornton

Grant Thornton עבד על מגוון תוכניות ארגון פיננסיות מחדש עבור עסקים, כולל חוב ביניים. אנו פועלים ליצירת תוכניות לצמיחה יציבה ולתפנית עסקית עם דירקטורים, בעלי מניות ובעלי עניין אחרים. יש לנו רקורד מוצלח של פתרון תרחישים מגוונים, מורכבים, ממונפים ודחופים מאוד וייעוץ לעסקים עם רמות שונות של מבנה הון. 

ליסינג

ליסינג, הידוע גם בשם מימון נכסים, הוא כאשר חוכר משלם עמלה המבוססת על משך הזמן שבו הוא משתמש בנכס החברה, כגון מכונות. ליסינג מסייע לחברה לגייס מזומנים נוספים מנכס במקום רק למכור אותו. בליסינג מימוני, חברות בדרך כלל שוכרות את הנכס למשך רוב חייו השימושיים. בליסינג תפעולי, הידוע גם בשם הסכמי שכירות חוזיים, הנכס מוחזר לחברה בתום החוזה.

יתרונות וחסרונות

ליסינג לגיוס הון הוא דרך נוספת שבה עסקים יכולים לממן התרחבות או לשנות את הרכב ההון שלהם.

אחת הדרכים לשנות את מבנה ההון שלה היא באמצעות leaseback, כלומר מכירת נכס והשכרתו בחזרה לתקופה ארוכה שמשחררת הון. ליסינג מאפשר תקצוב טוב יותר, ניהול תזרימי מזומנים וביטול תנועות הון ראשוניות גדולות בגלל תשלומים עקביים. בנוסף, ניתן לבצע חכירות לטווחים ארוכים יותר מאשר הלוואות בנקאיות ועלותן יכולה להגיע מהכנסות שנצברו. סוג הסכם החכירה חשוב מכיוון שהוא קובע מי הבעלים של הנכס בסוף ההסכם, מה שעלול להפוך לחכירה מועדפת או נחותה.

הרקורד של Grant Thornton

עבדנו עם מימון צרכני מאובטח ולא מאובטח, כמו גם עם ליסינג משוכלל. דוגמאות לכך הן השכרה, השכרת חוזי רכב וניהול ציי רכב, ליסינג ציוד ובתי מימון שבויים. אנו מסוגלים לנהל את העסקה ולתת המלצות ספציפיות לכל מגזר לאורך כל שלב בתהליך:

אסטרטגיה

יצירת קשרים עם ספקי כספים

התוכנית העסקית

מידול פיננסי ותכנון תרחישים

משא ומתן עם משקיעים

מבנה העסקה

ייעוץ מס

מבנה בעלי המניות ותמריצים

חוב בנקאי

עסקים בדרך כלל פונים תחילה לבנקים כאשר הם זקוקים להון או ייעוץ. שתי הדרכים ללוות כסף מהבנק הן לקחת הלוואה, או לקבל תקופה קצרה של משיכת יתר כדי להתאים את העיתוי של תזרימי מזומנים. הלוואות בנקאיות יכולות להיות לא משועבדות, או משועבדות כנגד נכס יקר ערך כמו רכוש וציוד. כמו בכל חוב, יהיה צורך להחזיר את הקרן והריבית על החוב. חברות קטנות יותר משתמשות בדרך כלל בבנקים כמקור המימון היחיד שלהן, אך עבור חברות גדולות יותר, מימון בנקאי הוא רק מרכיב אחד מסך המימון שלהן.

יתרונות וחסרונות

אחד היתרונות הגדולים ביותר של הלוואות בנקאיות הוא שהן נגישות בקלות אם החברה יכולה להציג תוכנית עסקית מפותחת ולהציע בטחונות להלוואה. סיבה נוספת היא שברגע שההלוואה מאושרת, נדרשת מעט עבודה כדי לשמור על המימון.

כאשר מדובר בעת תשלום המס, לחוב הבנקאי יש יתרונות. תשלומי הריבית על ההלוואות נחשבים להוצאות עסקיות ויגרמו לכך שהעסק שלכם ישלם פחות מיסים.

לפיכך, הריבית בפועל תהיה נמוכה מהשיעור המוצהר של הבנק.

בהסתכלות על החסרונות, הריביות עדיין יכולות להיות גבוהות על הלוואות בנקאיות אם לעסק יש דירוג אשראי גרוע שעלול לפגוע בתזרימי המזומנים. יתר על כן, אם העסק נקלע לקשיים ולחדלות פירעון, לבנק יש לעתים קרובות את הזכות הראשונה על נכסי החברה לפני בעלי המניות של החברה. לכן, קבלת עזרה מקצועית להשלכות עסקיות ומיסויות של שימוש בחוב בנקאי היא חשובה.

הרקורד של Grant Thornton

השירותים של Grant Thorton מכסים מגוון רחב של צרכים סביב דרישות מימון מיידיות וארוכות טווח. אלה הם:

היכרות עם משקיעים המממנים חברות אחרות

הערכת היתרונות האיכותיים והכמותיים של הצעות המממנים

הרצת ניתוחי הרגישות הנדרשים על ידי הבנקים

סיוע בתוכניות עסקיות

ייעוץ מס וחשבונאות

התמודדות עם ספקות של מממנים ובדיקת נאותות ראשונית

מידול תפעולי לסקירות תפעוליות שנתיות עבור חבילות מימון גדולות יותר

 משקיעים בעלי הון גבוה

סביר להניח שבני משפחה וחברים שאולי עזרו בתחילה לממן עסק לא יספיקו זמן קצר לאחר שהסטארט-אפ יגדל. במקרה זה, זה עשוי להיות מועיל לחפש אנשים בעלי שווי נקי גבוה שיכולים לממן את הצמיחה שלה.

משקיעים אלו יהיו מעוניינים להשקיע בעיקר משתי סיבות. כדי להגדיל את תשואות ההשקעה שלהם כי הם מאמינים שהחברה תשיג ביצועים טובים יותר או להשתמש בסינרגיות שלה עם עסק אחר שהמשקיע עשוי להיות מושקע בו.

 יתרונות וחסרונות

משקיעים פרטיים יכולים להציע מימון לטווח קצר או ארוך. אדם בעל הון גבוה מועיל מאוד לחברות פרטיות שנמצאות בשלבים מוקדמים של פיתוח, או אם הן זקוקות להרבה מזומנים כדי לצמוח במהירות.

החיסרון הוא שאפשרות זו עשויה לעלות הרבה אם אתה רוצה לשמור על עצמאות הדירקטוריון שלך. המשקיע ינסה להשיג החזר גדול על השקעתו ועשוי לדרוש נתח בעסק שלך. יכולים להיות יתרונות למצב זה, שכן שותפות עם המשקיע הנכון יכולה להוביל לכך שהמשקיע יספק מיומנויות או ייעוץ לצוות הניהול. אמנם, כאשר אנשים בעלי הון גבוה משקיעים בעקיפין באמצעות קרנות וכלים אחרים, הם יהיו פסיביים יותר בכל הנוגע לפעולות החברה בדומה למשקיע מוסדי.

 הרקורד של Grant Thornton

יש לנו מומחיות בעבודה עם חברות שמנסות למצוא את ההשקעה הנכונה. אנו גם עוזרים למשקיעים בעלי הון גבוה לנווט בין תשלומי מסים וכלים פיננסיים כדי לעזור בצורה הטובה ביותר באסטרטגיית הצמיחה שלהם. 

 מענקים/תמריצים ממשלתיים

מענקים הם אפיק עבור הממשלה לממן פרויקטים ויוזמות המספקים שירותים ציבוריים ולהמריץ את הכלכלה. מענקים תומכים לעתים קרובות במחקר חדשני, יוזמות התאוששות חשובות ותוכניות אחרות. 

 יתרונות וחסרונות

אחד ההיבטים הייחודיים של מענק ממשלתי הוא שהכסף עשוי להיות בלתי ניתן להחזר. זה חלק מפעולות הממשלה שמראות שהיא מוכנה יותר לקחת סיכונים מסטארט-אפים ועסקים קטנים מאשר בנקים ומשקיעים אחרים.

משאבים זמינים לחברות בכל תחום, כגון בריאות, חינוך, מדע וכו' שמנסים למצוא מימון. לחלק מהמענקים אפילו אין הגבלה על מספר הבקשות שחברה יכולה להגיש.

הרקורד של Grant Thornton

Grant Thornton ישראל הקימה מחלקת חדשנות ותמריצים ייחודית, המסייעת לחברות לקבל מענקי מו"פ ממגוון רחב של גופים ממשלתיים, ביניהם רשות החדשנות, הורייזון, הסדרים בינלאומיים שיתופיים, אאוריקה ועוד. למחלקה ניסיון איכותי במימון חברות הקשור לכל שלב במחזור החיים של חברה, במגוון רחב של תחומים טכנולוגיים ובמגוון תעשיות נוספות לרבות: מכשור ציוד רפואי, אבטחת סייבר, חקלאות, טכנולוגיות מידע ותקשורת, תעופה, אנרגיה, תחבורה, מערכות בקרה ועוד.  

 פרייבט אקוויטי והון סיכון

מימון פרייבט אקוויטי הוא השקעה הונית ארוכת טווח בחברה בתמורה למניות, אחוז בעלות בחברה ולעיתים מושב בחבר הנאמנים.

הון פרטי יכול לשמש לתמיכה בעסקאות MBO או לספק הון עצמי כדי לסייע לתוכנית הצמיחה של העסק. משקיעים אלה הם בדרך כלל קרנות המחפשות חברות בעלות פוטנציאל גבוה להשקיע בהן, והן בדרך כלל קרנות לטווח ארוך המחפשות צמיחת הון. הם מצפים לקבל רווחים גדולים מכיוון שההשקעה מסוכנת יותר מכיוון שהיא אינה ציבורית.

 יתרונות וחסרונות

עסקים לעתים קרובות אינם ששים לתת כל כך הרבה מהבעלות שלהם באמצעות הון פרטי, אבל חשוב להסתכל בצורה הוליסטית. אם העסק צפוי לחוות צמיחה מהירה בגלל ההשקעה, אז פיסת ההון הקטנה יותר שיש לעסק יכולה להיות הרבה יותר יקרה, מה שהופך את הפשרה לשווה את זה. בנוסף, אם החברה זקוקה להון אך אינה מוכנה להנפקה, פרייבט אקוויטי עשוי להיות האפשרות הטובה ביותר. עסקאות פרייבט אקוויטי בדרך כלל שמות את החשיבות הגבוהה ביותר על פרק זמן של 5 שנים עד שבעלי המניות מחפשים יציאה. החברה יכולה מיד לשים את הכסף לעבוד כדי לפתח או לשפר את העסק.

יתרון נוסף הוא שלמשקיעים אלה קשרים רבים בעלי מומחיות מסחרית ואסטרטגית שיכולים לתרום לצמיחת העסק. למשקיע הפרייבט אקוויטי יש אינטרס לשפר את העסק מכיוון שהוא ירוויח את התשואה על השקעתו כאשר ימכור את חלקו. החברה נהנית ממצב זה בשל ההשפעות הפיננסיות המשותפות מבלי לקחת על עצמה סיכון חוב אישי. מכיוון שלמשקיע יש אחריות פיננסית משותפת, הוא ירצה לראות כל חלק בעסקי החברה, כולל התחזיות, התוצאות והכישורים והניסיון של צוות ההנהלה. תהליך זה גוזל זמן עם דרישות דיווח שוטפות למשקיע, ויכולות להיות גם בעיות משפטיות ראשוניות.

 הרקורד של Grant Thornton

Grant Thornton יכול להדריך עסקים בכל החלקים של עסקאות פרייבט אקוויטי כולל התהליך, ייזום פגישות עם מממנים, יצירת תוכניות עסקיות ומודלים פיננסיים, ניהול מוצר, משא ומתן, ייעוץ מס ומבנה עסקאות.

 שוק ההון

בישראל, שוק ההון הוא הבורסה לניירות ערך בתל אביב (TASE). זוהי הבורסה היחידה בישראל. הבורסה חשובה לכלכלת ישראל ולצמיחתה הכלכלית של המדינה. שווקי הון הן מערכות המאפשרות לחברות להיסחר על ידי הציבור ולגייס הון עצמי מאנשים פרטיים, קרנות פנסיה, מוסדות פיננסיים וכל קבוצה אחרת שיכולה להיסחר בבורסה.

לעיתים, חברות ישראליות מחפשות לגייס הון מחוץ לישראל באמצעות רישום בבורסה אחרת בנוסף לבורסה בתל אביב. כמה יעדים פופולריים הם הבורסה בלונדון ושוק המניות של נאסד"ק.

יתרונות וחסרונות

שווקים ציבוריים מספקים דרך לחברות לגייס כסף כדי לשפר את עסקיהן ולצמוח. היתרונות מהשגת גישה לשוק הציבורי הם זמינות ההון, יצירת שוק לשיפור קלות הגישה, מתן אפשרות לחברה להשתמש בנייר מצוטט כאמצעי לביצוע רכישות, הגברת המודעות לחברה, שיפור מעמד החברה בקרב אספקה ולקוחות, ומתן הערכה עקבית של העסק. עם היות חברה ציבורית מגיע צורך בשקיפות רבה יותר ובאחריות לבעלי מניות חיצוניים.

הרקורד של Grant Thornton

מחלקת הייעוץ שלנו יכולה לעזור לעסקים לקבוע אם עדיף להם לצאת להנפקה. אם כן, אנו נעזור לקבוע את שוק ההון המתאים ביותר עבור החברה. צוות שוק ההון שלנו יכול לבצע את העסקה ולסייע בהכנת החברות הישראליות לתהליך ההנפקה.

אנו יכולים לסייע ב:

 • ניתוח היתרונות של הנפקה כפתרון מימוני
 • ביצוע תהליך טיפוח טרום הנפקה
 • בחירת היועצים המקצועיים הנכונים
 • מעקב אחר התהליך כולו
 • מדוע צריך גיוס הון?

חברות צריכות לגייס הון למגוון מטרות כמו מימון צמיחה באמצעות מיזם משותף או רכישה, מימון מחדש של חוב שוטף או כדי לתמוך בשינוי בפעילות העסקית או באסטרטגיה.

מטרת גיוס הכספים תהיה חלק מקביעת סוג המימון המועדף. מה שאתה צריך לשקול הוא:

מהו אורך תקופת המימון?

האם אופציית המימון מסוכנת?

מהי האינטראקציה אשר תעדיף עם המממן הפוטנציאלי שלך?

מה אתה רוצה שהעלויות והתועלות מהמימון יהיו?

התאוששות וארגון מחדש

ארגון מחדש והבראת עסקים

ניתוח הפעילות העסקית וחלוקתה למרכזי רווח

הפקת תוכניות הבראה והתייעלות

ארגון מחדש של התחומים העסקיים והתפעוליים של החברה על בסיס תוכנית הבראה

יצירת דוח תזרים מזומנים חזוי (חודשי ויומי)

ארגון מחדש של חוזי חוב עם ספקים ובנקים

ניהול כינוסי נכסים ופירוקים

מינוי מנהלים מיוחדים

ניהול החברה בהליכי פשיטת רגל

בדיקת יכולת פירעון ויכולת עמידה בהתחייבויות פיננסיות

פיקוח חשבונאי, מעקב שוטף ובקרה

 

שלומי ברטוב
שותף מנכ"ל פאהן קנה יועצים בע"מ
שלומי ברטוב