article banner
מן העיתונות

כך המגזר העסקי יסייע לתושבי הצפון בעתות משבר

עברי ורבין עברי ורבין

דווקא עכשיו המגזר העסקי נדרש להירתם להיכנס מתחת לאלונקה ולהושיט יד לעזרה רצוי במיזמים עם אימפקט גבוה אבל גם שמייצרים מצב בר קיימא של WIN WIN

בימים אלו, כאשר המלחמה בדרום מתחילה למצות את עצמה והמצב בצפון הולך ומתדרדר לא רק שהוא נקלע למשבר ביטחוני ותושביו סובלים מפגיעה כלכלית וחברתית אלא שהוא לא זוכה למספיק תשומת לב ציבורית כלכלית ופוליטית. לכן דווקא עכשיו המגזר העסקי נדרש להירתם להיכנס מתחת לאלונקה ולהושיט יד לעזרה רצוי במיזמים עם אימפקט גבוה אבל גם שמייצרים מצב בר קיימא של WIN WIN. למגזר העסקי יש יתרון משמעותי על פני הממשלה ביכולתו להגיב במהירות, בעוצמה ובגמישות הנדרשת בשעת חירום. זוהי שעת מבחן עבור חברות להפגין אחריות חברתית ולתרום את חלקן למען אזור הצפון.

אחת הדרכים המעשיות לסייע לצפון היא הגדלת הרכש מספקים מקומיים. רכישת מוצרים ושירותים מעסקים בצפון תסייע לשמור על יציבותם הכלכלית, ובמידת הצורך ניתן אף להקל על תנאי התשלום לספקים אלו. לכן מתן עדיפות לספקים מהצפון גילוי גמישות תפעולית ואפילו פעולות איתור יזומות של אפשרויות בצפון נבו תועלת לטווח הקצר והארוך בנוסף, מתן עדיפות לגיוס עובדים, בעיקר באמצעות עבודה מרחוק, שאיבדו את מקום עבודתם עקב המצב או גילוי גמישות בתנאי העבודה, כגון אפשרות לעבוד מהבית, יכולים להוות תמיכה משמעותית לתושבי הצפון.

חברות יכולות גם לתרום לאזור על ידי ארגון סיורי הזדהות וקיום פעילויות רווחה, גיבוש או פיתוח מנהיגות באתרים ומקומות בצפון שנותרו פתוחים. למרבית החברות יש תקציבים לפעילויות מסוג זה ולכן  כעת יש להעדיף את טבריה חיפה ונצרת על פני מקומות במרכז . חברות בעלות מומחיות עסקית רלוונטית יכולות להציע חניכה וליווי לעסקים קטנים בצפון שנקלעו לקשיים בעקבות המצב.

תמיכה נוספת יכולה להתבטא בסיוע לחיילים המוצבים בגבול הצפון, דרך תרומה לאגודה למען החייל או באופן ישיר. העברת כנסים, השתלמויות וימי עיון למתחמים עסקיים בצפון תהווה אקט של הזדהות ותמיכה. בנוסף, עידוד ביקורים של שותפים עסקיים, לקוחות ואורחים מחו"ל באזור יסייע להגברת המודעות ולחיזוק הקשר עם הצפון.

בהיבט הפילנתרופי, הקצאת חלק גדול יותר מתקציבי התרומות של חברות לעמותות הפועלות למען הקהילה בצפון תהיה מבורכת. כמו כן, הענקת מלגות ייעודיות לסטודנטים הלומדים במוסדות אקדמיים בצפון, כגון אוניברסיטת תל חי וצפת, תתמוך בהמשך הפעילות האקדמית באזור. ניתן גם לסייע לשמורות הטבע והגנים הלאומיים שנפגעו קשות פעמיים הן בשל פגיעות ושריפות והן בשל התמעטות תקציבי הפיתוח בגלל העדר תיירים.

אני מאמין ובטוח שפעילות מאומצת ביחד עם הצפון ולמענו תסייע וזה לא מילה גסה לחברות שיעשו זאת הן מבחינת אמון הלקוחות המוטיבציה של העובדים ומוניטין חיובי שייבנה אצל כלל מחזיקי העניין.

לסיכום דרכי פעולה אלו ונוספות דורשות הקצאת משאבים תכנון ומאמץ מצד המגזר העסקי, אך זוהי חובתנו המוסרית לקחת חלק פעיל בחיזוק העורף האזרחי והגברת החוסן של תושבי הצפון. רק בעזרת שיתוף פעולה ואכפתיות נצליח לסייע לאזור לצלוח את התקופה המאתגרת ולצאת ממנה מחוזקים. על כל עסק, גדול כקטן, לתרום את חלקו ולהירתם למען הצפון בשעתו הקשה. יחד, נעמוד לצד תושבי הצפון ונבטיח את עתידו - עתידנו.

הכותב הוא עברי ורבין, מנכ"ל Good Vision מקבוצת פאהן קנה Grant Thornton

לקריאת הכתבה שפורסמה באתר "אייס" ב18.06.24 לחץ/י כאן